2019: Fotokronika Wielkiego Tygodnia
W Wielkim Tygodniu najwięcej mieliśmy spowiedzi: od Niedzieli Palmowej do Wigilii Paschalnej średnio po 9 godzin dziennie, najmniej na 3, a w szczycie na wszystkie 9 konfesjonałów, choć z tego akurat zdjęć nie mamy smiley. Ołtarz Ciemnicy projektowali Jakub i Beata Bulzakowie, a Grób Pański Dawid Cempa – przy pomocy starszych lektorów i zakrystianów. Staranną oprawę muzyczną przygotowali Schola pod kierunkiem Martyny Bulzak oraz chór Veraicon prowadzony przez Izabelę Biskupską.
Mszy wieczerzy Pańskiej przewodniczył o. Proboszcz, a kazanie głosił o. Józef Krzemiński. Liturgię Męki Pańskiej prowadził i słowo głosił o. Piotr Więcek. Wigilię Paschalną prowadził o. Proboszcz. Głównym ceremoniarzem Triduum był Jakub Bulzak.

Fot. Michał Zalewski SJ, Maciej Machaj i własne

 

Liczba obrazów w kategorii: 69
Kategoria oglądana: 70x
2019: Droga Krzyżowa na Chruślicach
W zeszłym roku śnieżna zawierucha, a teraz słoneczna wiosna: na przemian darzy nas aura na czas Drogi Krzyżowej na Chruślicach. 7 kwietnia w nabożeństwie uczestniczyło ok. 140 osób. Rozpoczęliśmy odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, po czym wyruszyliśmy w górę rozważając 14 stacji Męki Pańskiej.  Teksty, odczytywane kolejno przez chętnych, przygotowała Wspólnota Apostolstwa Modlitwy. Śpiewy prowadzili panowie Bogdan Biskup i Jan Kulpiński. Całość zakończyło błogosławieństwo ks. Proboszcza.

Fot.: Krystyna Wolak

 

Liczba obrazów w kategorii: 69
Kategoria oglądana: 84x
2019: Rekolekcje ks. Klocha
Od 31 marca do 3 kwietnia przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Głosił je ks. dr hab. Józef Kloch, w latach 2003-2015 rzecznik Episkopatu Polski, a obecnie profesor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego. Tytuł zaczerpnął ze słów o. Józefa Andrasza SJ do Siostry św. Faustyny: Ufaj i idź śmiało. Dodatkowo ks. Kloch poprowadził rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół nr 4. Temat: „Head down generation and Good News. Na zakręcie czy w odmęcie słowu Pana ufaj wszędzie smiley”. Wygłosił też wykład na Uniwersytecie Drugiego i Trzeciego Wieku p.t. "Pęknięcie informacyjne i społeczne".


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 59x
2019: Bierzmowanie
22 marca młodzież naszej parafii przyjęła Sakrament Bierzmowania. Liturgia odbyła się w Bazylice św. Małgorzaty, a przewodniczył jej bp. Leszek Leszkiewicz. Koncelebrowali m.in. ks. Proboszcz i ks. katecheta Mariusz Łobodziński SJ, który  w tym roku do bierzmowania przygotował 81 osób.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 21
Kategoria oglądana: 67x
2019: Nowy ministrant
17 marca w posługę ministranta wprowadzony został Dawid Kosiński. Obrzędowi na Sumie przewodniczył ks. Proboszcz, a nad kilkumiesięcznym przygotowaniem kandydata czuwał seminarzysta Arkadiusz Ciemięga SJ.  

Fot.: ks. Piotr Matejski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 5
Kategoria oglądana: 49x
2019: Roma Ligocka na UDTW
12 marca na Uniwersytecie Drugiego i Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie autorskie z Romą Ligocką. Artystycznie towarzyszył jej na gitarze dr hab. Michał Nagy z Akademii Muzycznej w Krakowie. Pani Ligocka czytała swoje teksty wybrane w kluczu „Oswajanie przemijania”. Spotkanie dedykowała zmarłemu przed rokiem jezuicie, o. Krzysztofowi Wałczykowi. Podpisywała też swoją ostatnią książkę „Radość życia”.

 

Liczba obrazów w kategorii: 11
Kategoria oglądana: 41x
2019: ALFA dla rodziców nastolatków
15 lutego zakończył się trwający od 11 stycznia Kurs ALFA dla Rodziców Nastolatków. Był to kurs pilotażowy w oparciu o materiały formacyjne dopiero co zredagowane przez Stowarzyszenie ALFA Polska. W kursie uczestniczyło 20 osób: oboje, lub jedno z rodziców. Mieli oni możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim poznawania skutecznych narzędzi do wychowywania  nastoletnich dzieci. Kurs prowadziło czworo Gospodarzy : Jadzia, Beatka, Staszek i Alek, a nad całością czuwał proboszcz.

Fot.: Stanisław Ruchała

 

Liczba obrazów w kategorii: 5
Kategoria oglądana: 32x
2019: Caritas przed Wielkanocą
Nasz Zespół Pracy Twórczej Caritas także w tym roku podjął inicjatywę przygotowania parafialnych stroików świątecznych. Prace rozpoczęły się jeszcze przed Popielcem w zaciszu Roszkowic, a ich efekt możemy oglądać na placu kościelnym już od drugiej niedzieli Wielkiego Postu. Każdy stroik jest wykonany ręcznie, każdy odmienny. Pozyskane ofiary wspierają podopiecznych naszego koła Caritas. Bóg zapłać za serca wrażliwe, skore do pomocy!

Fot. 1-16 Urszula Fecko; 17-34: własne.

 

Liczba obrazów w kategorii: 34
Kategoria oglądana: 70x
2019: Rodzinne Scherzo
1 lutego gościliśmy Chór Scherzo pod dyrekcją dr. Andrzeja Citaka. Po Mszy wieczornej odbyło się rodzinne kolędowanie z parafianami i rodzicami chórzystów. Cenną pomoc odświeżającą pamięć stanowiły przygotowane śpiewniki. Wieczór okazał się pięknym akcentem wieńczącym tradycyjny okres śpiewania kolęd.

Fot.: ks. Piotr Matejski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 69x
2019: Trzech Księży Tenorów
27 stycznia gościliśmy trzech księży tenorów z grupy wokalnej „Servi Domini Cantores” – śpiewający Słudzy Pańscy. Ubogacili śpiewem liturgię Mszy o godz. 18.00, po której odbył się koncert świąteczno-noworoczny. Oratorskim kunsztem prowadzenia wykazał się ks. Paweł Sobierajski, tenor, dr hab. wokalistyki oraz doktor nauk pedagogiczno-teologicznych, duszpasterz środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej.  Kolędy, arie sakralne i pieśni neapolitańskie wraz z nim, a także solo śpiewali: ks. Zdzisław Madej – dr hab. wokalistyki, doktor filozofii,  solista Opery Wrocławskiej i duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu oraz ojciec Rafał Kobyliński – jezuita, doktor wokalistyki, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Na instrumencie akompaniował im Grzegorz Biegas, dr hab. sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieczorny koncert głęboko zapadł w serca wiernych, którzy nie szczędzili artystom gromkich braw i zapewne na długo pozostanie w pamięci.
 
Fot. Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 169x
2019: Opłatek Żywego Różańca
Róże Różańcowe spotkały się 20 stycznia na opłatku. Rozpoczęliśmy tradycyjnie modlitwą w kościele przy Szopce. Ciąg dalszy miał już miejsce w restauracji Platinum. Tam czekał obiad, tam też przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy życzenia. Kolędowanie prowadził Zespół Terra, z którym śpiewaliśmy gromko i długo, zwłaszcza, że było przy czym, gdyż ani jadła, ani lampki wina, ani radości nie brakło.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 41
Kategoria oglądana: 1293x
2019: Wprowadzenie relikwii św. Szarbela
20 stycznia uroczyście wprowadziliśmy do kościoła relikwie Ex ossibus, czyli z kości św. Szarbela Makhloufa. Kazania na niedzielnych mszach głosił i instalacji dokonał ks. Józef Maj SJ z Krakowa. Relikwiarium umieszczone jest w środku nawy głównej świątyni, między ołtarzami Serca Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli. Począwszy od 15 lutego br., w trzecie piątki miesiąca, sprawować będziemy o godz. 18.00 Mszę z modlitwą o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Szarbela.

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 183x
2019: Kolędy w rytmach Gospel
13 stycznia na Sumie gościliśmy Sądecki Chór Gospel pod dyrekcję Sylwii Tomaszewskiej-Siedlarz. Sanktuarium ożyło rytmicznym  śpiewem kolęd. Chór, witany z entuzjazmem, kolędował po Mszy przynajmniej pół godziny, gdyż wierni domagali się o bisy. Nie brakło także wiązanki bożonarodzeniowych pieśni po angielsku.
Fot. Ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 156x
2019: Kolędowy koncert Iskierek
13 stycznia, w pierwszą niedzielę szkolnych ferii, na Mszy o 10.30 kolędy śpiewały Iskierki. Po Mszy natomiast, wprawione nagraniem nowej płyty z kolędami, ubogaciły nas także pastorałkami, poczynając od znanej sądeckiej. Jak zwykle Schola zebrała gromkie brawa.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 105x
2019: Opłatek Arki Przymierza
Wieczornym nabożeństwem przy Szopce rozpoczął się 8 stycznia opłatek Wspólnoty Arka Przymierza. Modlitwę poprowadził opiekun grupy, o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Następnie, już w Salce Iskierek, składaliśmy sobie życzenia prosto z serca i niespiesznie. Do tego stopnia, że po godzinie z kwadransem Proboszcz zarządził przejście do stołów, z obawy, że barszcz całkiem wystygnie.  Na szczęście okazał się w sam raz, podobnie jak i wiele innych potraw.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 170x
2019: Kolędy na UDTW
We wtorek, 8 stycznia, Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku spotkał się na dorocznym kolędowaniu. Rozpoczęliśmy modlitwą przy Szopce, a ciąg dalszy miał miejsce w jezuickiej bibliotece. Tam przełamaliśmy się opłatkiem, po czym Anna i Paweł Moszyccy, w świetle świec, moderowali śpiew kolęd.  Całość zwieńczył smaczny, świąteczny posiłek.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 9
Kategoria oglądana: 158x
2019: Lwowskie kolędowanie
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich spotkało się na opłatku 10 stycznia. Liturgię Słowa w kaplicy św. Stanisława Kostki przy Szopce poprowadził o 16.00 ks. Józef Polak SJ. Ciąg dalszy odbył się w bibliotece Domu Zakonnego. Pan Prezes Bolesław Biłowus powitał gości i wręczył trzy odznaki 30-lecia Towarzystwa. Następnie złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do stołu, na którym nie brakło tradycyjnych dań, także kutii. W świątecznym spotkaniu po raz pierwszy uczestniczyli prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz nowy kapelan, ks. Józef Oleksy SJ.
Zobacz też: Relacja na Sadeczanin.info


 

Liczba obrazów w kategorii: 12
Kategoria oglądana: 101x
2019: Opłatek Koła Caritas
W Trzech Króli na dorocznym Opłatku spotkali się po południu członkowie parafialnego Koła Caritas. Modlitwę przy Żłóbku poprowadził o. Proboszcz. Następnie przeszliśmy do biblioteki Domu Zakonnego. Tam niespodzianką były kolędy w aranżacji Kwartetu Galicyjskiego. Podjęliśmy śpiew i w kolędowej atmosferze przełamaliśmy się opłatkiem. O. Polak dziękował za serce wkładane w pomoc naszym potrzebującym, zarówno w akcjach świątecznych zbiórek żywności, inicjatywach Zespołu Pracy Twórczej, jak i przy letnim Festynie Parafialnym. Był też czas na wspólne świętowanie.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 350x
2019: Kolędy Lachów na Sumie
W uroczystość Objawienia Pańskiego gościliśmy na Sumie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”. Ubogacili liturgię żywym śpiewem, a po Mszy kolędowali razem z wiernymi, wykonując także kilka pastorałek. Zasłużyli na gromkie brawa, które wybrzmiały w kościele.

Fot. Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 47
Kategoria oglądana: 91x
2018: Anielski orszak Caritas
Zachęcamy do wspierania świątecznej akcji Caritas. Od pierwszej niedzieli Adwentu na placu kościelnym  rozprowadzane są niepowtarzalne stroiki świąteczne: anioły, wieńce, bombki i szopki z piernika przygotowane przez nasz Zespół Pracy Twórczej. Mamy także świece ogólnopolskiej Caritas. Dochód wspiera akcję świątecznej pomocy rodzinom potrzebującym. Ponadto od 3 do 13 grudnia w sklepach Biedronka i PSS Społem parafialna Caritas będzie prowadzić zbiórkę żywności na świąteczną pomoc dla potrzebujących. Także w kościele, do specjalnego kosza, można składać produkty. Wszystkim wspierającym z serca dziękujemy: Bóg zapłać!

 

Liczba obrazów w kategorii: 32
Kategoria oglądana: 220x
2018: Perły słowa i muzyki na UDTW
20 listopada Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku gościł dr hab. Monikę Rasiewicz, profesor Akademia Ignatianum oraz dr. Marka Skrukwę. Dla uczczenia  100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaprezentowali program słowno-muzyczny złożony z dzieł wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych. Wsłuchiwaliśmy się w strofy Kochanowskiego, ks. Skargi, Krasickiego, Sienkiewicza, Baczyńskiego, Miłosza, Mickiewicza, Wojtyły i Słowackiego. Warstwę muzyczną tworzyły dźwięki violi da gamba: dzieła anonimowych kompozytorów średniowiecza, renesansu i baroku oraz Jana z Lublina, Fryderyka Chopina, Franciszka Karpińskiego. Nie zabrakło również takich pereł dziedzictwa narodowego jak Bogurodzica czy Gaude Mater Polonia.

 

Liczba obrazów w kategorii: 7
Kategoria oglądana: 115x
2018: Ustanowienie lektorów
W sobotę, 17 listopada, w Bazylice św. Małgorzaty miał miejsce obrzęd ustanowienia lektorów. Mszy przewodniczył ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz. Z naszej parafii kurs ukończyło i do posługi lektora dopuszczonych zostało trzech ministrantów: Kacper Chomoncik, Piotr Fryczewski i Mikołaj Michalik. W ceremonii, oprócz Ks. Proboszcza który Mszę koncelebrował, uczestniczył opiekun LSO, Arkadiusz Ciemięga SJ.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 188x
2018: Żywy Różaniec w Bobowej
27 października delegacja parafii wraz z o. Józefem Oleksym SJ udała się do Bobowej na misyjny zjazd Żywego Różańca Diecezji Tarnowskiej. Mszy przewodniczył tam bp Leszek Leszkiewicz, a koncelebowało ją kilkudziesięciu kapłanów. Organizatorzy zadbali zarówno o duchową konferencję, przedstawienie teatralne o życiu Sługi Bożego ks. Jana Czuby oraz posiłek. Nie mogło także zabraknąć modlitwy różańcowej.
 
Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 27
Kategoria oglądana: 878x
2018: Koncert oratoryjny
22 października, w 40. Rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, gościliśmy międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685, czyli Szczawnicki Chór Kameralny oraz Orkiestrę Barokową Musica Florea Praha. Po Mszy wieczornej zabrzmiały chóry, arie i uwertury z wielkich oratoriów Jerzego Fryderyka Haendla: Mesjasz, Teodora, Saul, Juda Machabeusz. Koncert starannie przygotowała i prowadziła Agnieszka Żarska. Partie solowe wykonał Kacper Szelążek, alt.

Projekt zorganizowało stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Grupą Thermaleo&Uzdrowisko Szczawnica, naszą parafią oraz Fundacją Andrzeja Mańkowskiego, dzięki wsparciu z  Funduszu Promocji Kultury  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Fot.: Krzysztof Pietruszkiewicz SJ
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 132x
2018: Procesja różańcowa
7 października na ulicach Nowego Sącza ponad dwa tysiące osób odmawiało różaniec. Modlitwa rozpoczęła się wieczorem przy pomniku św. Jana Pawła II. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnił okolicznościowy program, zaprezentowany przez dzieci przed sądeckim Ratuszem. Następnie procesja kolejno szła do Bazyliki św. Małgorzaty, oraz kościołów Ducha Świętego, Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Cmentarzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Niepokalanej.

Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 48
Kategoria oglądana: 175x
2018: Apostolstwo Modlitwy w Pasierbcu
W dniu świętych Archaniołów, 29. 09. 2018 r. grupa Apostolstwa Modlitwy ze swoim opiekunem O. Józefem Krzemińskim SJ pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Pasierbcu i Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
   
W autobusie bardzo gorąco prosiliśmy św. Rafała by nas strzegł i bezpiecznie prowadził. A na miejscu polecaliśmy Maryi Bolesnej i Pocieszycielce wszystkie strapienia i problemy rodzinne, parafialne i narodowe. Piękna Droga Krzyżowa odprawiana w cudownym krajobrazie, przy słonecznej pogodzie, dała nam pełne ukontentowanie.
 
Foto: Jerzy Noworyta i O. Józef Krzemiński SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 155x
2018: Wprowadzenie relikwii św. Faustyny
Od 5 października mamy w kościele relikwie kości św. Siostry Faustyny. Uroczystej introdukcji dokonał o. Zdzisław Wietrzak SJ, który przez 18 lat był spowiednikiem w Sanktuarium na Łagiewnikach. Na Mszy o godz. 18.00 poświęcił relikwiarium i wygłosił okolicznościowe kazanie. Tę parafialną uroczystość upamiętnia specjalnie wydany obrazek św. Faustyny, z modlitwą za jej wstawiennictwem.

Relikwie Apostołki Miłosierdzia umieszczone zostały pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Wcześniej stamtąd, pod znajdujący się obok obraz św. Jana Pawła II, przeniesiono jego relikwiarz.

Foto: J. Wiewióra, A. Ciemięga SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 223x
2018: Pielgrzymka do bł. Karoliny
Sporo modlitwy i radości w drodze wypełniło jednodniową pielgrzymkę do sanktuarium i miejsca męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny. Żywy Różaniec wraz z nowym opiekunem o. Józefem Oleksym SJ zorganizował ten doroczny wyjazd 29 września. Ponad 50 osób uczestniczyło najpierw w Mszy sprawowanej przez o. Proboszcza i o. Józefa, a następnie w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa. Na koniec szef naszych Róż, Józef Wiewióra, dzielnie wspierany przez żonę Marię, dwoił się i troił przy grillowaniu.  Choć apetyty po modlitewnym spacerze wyjątkowo dopisywały, wszyscy jedli do syta i zadowoleni wrócili.

Foto: J. Wiewióra, JP

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 784x
2018: Instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli
Parafialnym wydarzeniem września była instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. W roku 80-lecia jego kanonizacji i setnej rocznicy odzyskania niepodległości gościliśmy kustosza narodowego sanktuarium z Warszawy, o. Waldemara Borzyszkowskiego SJ. W niedzielę, 23.09, wygłosił on aż siedem kazań, a na sumie relikwie uroczyście wprowadził. Umieszczone zostały w ołtarzu bocznym, dedykowanym właśnie świętemu Duszochwatowi. Fakt instalacji upamiętniła okolicznościowa pocztówka.
 
Fot. Arkadiusz Ciemięga SJ
 
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 19
Kategoria oglądana: 193x
2018: Poświęcenie nowego gmachu szkoły
Jezuickie Centrum Edukacji uroczyście otwarło 20 września nowy gmach szkolny przy ul. ks. Piotra Skargi 12. Najpierw okolicznościowej Mszy przewodniczył w kościele O. Prowincjał Jakub Kołacz SJ. Wśród jedenastu koncelebransów byli m.in. ojcowie Edward Czaja SJ z Rzymu oraz ekonomowie prowincji – poprzedni, o. Paweł Kosiński SJ i obecny, o Artur Demkowicz SJ. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej i była połączona z pasowaniem na ucznia JCE tegorocznych pierwszoklasistów. Dzieci, pod okiem pedagogów, żwawo zaprezentowały część artystyczną, a O. Prowincjał poświęcił nowo wyremontowaną kamienicę. W trakcie uroczystości w imieniu rodziców przemawiała  Marta Mordarska, a w imieniu absolwentów Joanna Wolak. Głos zabrała także Krystyna Piórkowska, benefaktorka JCE z Nowego Jorku, która fundując komplet wyposażenia nowych pracowni fizyki i chemii uczciła pamięć swych ś.p. Rodziców. Dyrektor placówki, o. Radosław Robak SJ, wyraził wdzięczność Przyjaciołom, dzięki którym remont tak sprawnie udało się przeprowadzić. Wymienił  m.in. władze zakonne, włodarzy Województwa Małopolskiego i władze Nowego Sącza, a także projektantów i wykonawców prac budowlanych.

Nowy gmach szkolny dwukrotnie zwiększa dotychczasową powierzchnię JCE. Centrum kształci obecnie ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży poczynając od Przedszkola Carissimus, przez szkołę podstawową, ostatnie klasy gimnazjum i wszystkie klasy licealne. Dzieła edukacyjne prowadzone przez Towarzystwo Jezusowe w Nowym Sączu uzupełniają Bursa Księży Jezuitów (z 76 wychowankami) oraz Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku, działający przy Akademii Ignatianum.  

jpsj, fot.: Arkadiusz Ciemięga SJ (1-24), Dawid Cempa (25-36)
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 319x
2018: Seniorzy Przetakówki w Lipnicy i Wiśniczu
Zarząd Osiedla Przetakówka zorganizował integracyjną wycieczkę autokarową dla seniorów. Program wrześniowej eskapady obejmował Lipnicę Murowaną i Wiśnicz Nowy. Na początek był spacer po zabytkowym rynku w Lipnicy Murowanej oraz zwiedzanie kościołów św. Szymona, św. Leonarda z zabytkami dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Była tez krótka chwila spędzona w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, w którym znajduje się jeden najcenniejszych zabytków -  gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kolejnym punktem programu był przejazd i zwiedzanie zamku w Wiśniczu, w tym ekspozycji rzeźb prof. Czesława Dźwigaja. Ostatnim akcentem wycieczki była biesiada na stadionie „Przetakówki” gdzie przy muzyce podawano nie tylko grillowane kiełbaski, ale także wiele innych smakołyków. Zarząd Osiedla Przetakówka  w składzie: Marian Kolczak, Józef Sobczak , Paweł Fecko, Grzegorz Cisoń, Stanisław Kaim, Józef Kaczmarczyk,  z przewodniczącym Stanisławem Słabym na czele, serdecznie dziękuje Przyjaciołom Osiedla,  którzy pomogli zrealizować wycieczkę.

Inf. i fot.: Józef Kaczmarczyk

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 191x
 2018: Odpust Matki Pocieszenia V
Odpust uroczyście zakończyliśmy w niedzielę, 26 sierpnia. Centralnej Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Budzik z Lublina. Liturgii towarzyszył śpiew Chóru Scherzo.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 178x
2018: Odpust Matki Pocieszenia IV
W sobotę o 8.00 sprawowana była Eucharystia dla osób żyjących w pojedynkę. Godzinę później – Msza dla pracowników Caritas i wspierających dzieła charytatywne, a o 11.00 Msza z błogosławieństwem dzieci. Mszę dziecięcą ubogaciła śpiewem Schola Iskierki, a wieczorem towarzyszyła liturgii Orkiestra z Męciny.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 179x
2018: Odpust Matki Pocieszenia III
W trzecim dniu odpustu pamiętaliśmy o chorych. O 11.00 sprawowana była Msza św. z sakramentem namaszczenia. Msze z naukami były także o 8.00, 9.00 i 18.00. Na Mszy wieczornej gościliśmy Chór Echo 2 z parafii św. Kazimierza.

Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 127x
2018: Odpust Matki Pocieszenia II
W czwartek o 6.30 śpiewaliśmy godzinki, o 17.30 odmówiliśmy różaniec w intencji rodzin. Msza św. wieczorna dla parafii sądeckich dedykowana była właśnie rodzinom. Dodatkowo uczciliśmy relikwie świętych Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli, a muzycznie liturgię animował Zespół Terra. Wieczorem na czuwanie modlitewne z Maryją zaprosiła grupa uwielbieniowa Arka Przymierza.

Fot.: Janina Polakiewicz. Fot. z czuwania – parafialne.

 

Liczba obrazów w kategorii: 45
Kategoria oglądana: 141x
2018: Odpust Matki Pocieszenia I
Doroczny odpust ku czci Sądeckiej Pani przeżywaliśmy w dniach 22-26 sierpnia. Słowo Boże głosił o. Marek Rostkowski OMI ze Lwowa. Mszy po środowej nowennie 22 sierpnia przewodniczył ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz, przybyły z naszymi sąsiadami, parafianami św. Małgorzaty.
Fot.: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 24
Kategoria oglądana: 133x
2018: 50-lecie o. Krzemińskiego
W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej uczciliśmy Złoty Jubileusz kapłaństwa o. Józefa Krzemińskiego SJ. Jubilat przewodniczył w południe dziękczynnej Sumie i osobiście głosił kazanie. Mszę koncelebrowali o. Ryszard Machnik SJ z Krakowa (świętujący 60-lecie życia zakonnego)  wraz z o. Proboszczem, który odczytał gratulacyjne listy od Generała Jezuitów z Rzymu, o. Arturo Sosy SJ i od prowincjała z Krakowa, o. Jakuba Kołacza SJ. W świąteczną liturgię swego opiekuna czynnie włączyła się wspólnota Apostolstwa Modlitwy. Obchody zakończyło wieczorne grillowanie w jezuickim Wirydarzu.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 11
Kategoria oglądana: 272x
2018: Dwa wieki życia zakonnego
19 sierpnia dziękowaliśmy za 210 lat życia zakonnego. Siedmiu jezuitów z Prowincjałem na czele nawiedziło nasze Sanktuarium trzydzieści lat po wstąpieniu do Towarzystwa Jezusowego. Sprawowali dziękczynną Eucharystię o godz. 12.00. Przewodniczył i kazanie wygłosił o. Prowincjał Jakub Kołacz SJ. Koncelebrowali współbracai z rocznika: ojcowie Robert Janusz, Mariusz Łobodziński, Andrzej Migacz, Jerzy Mordarski, Tadeusz Mól i Artur Wenner. Jubileusz zwieńczyło braterskie grillowanie w Wirydarzu.

Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 322x
2018: Sierpniowy Wirydarz
12 sierpnia odbył się 23. Koncert z cyklu Sądeckie Talenty, organizowany wspólnie z Fundacją Dra Jerzego Masiora. Zabrzmiały utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej, ale także Jana Sebastiana Bacha i Duka Ellingtona. Swoje umiejętności tym razem zaprezentowali Aleksandra Biel, Zuzanna Magiera, Oliwia Ślipek, Katarzyna Wiktorowska, Sebastian Cebula, Krystian Giżycki, Patryk Kruczek oraz Arkadiusz Siedlarz. Piosenką Sądecką powitała wszystkich Anna Kożuch. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac Marceliny Kubiak, a całość tradycyjnie prowadzona była przez Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka.

Fot. ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 46
Kategoria oglądana: 211x
2018: Wypoczynek Iskierek
Tegoroczny wakacyjny wyjazd "Iskierek" odbył się w dniach 2 - 7 lipca. Bazą był Dom Wypoczynkowy "Filarówka" w Piwnicznej, z basenem, boiskami i placami zabaw. Organizatorzy zadbali o dwie atrakcyjne wycieczki: do Rodzinnego Parku Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze oraz do Nidzicy z rejsem statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Dodatkowym zajęciem było nagranie kilku utworów, które niebawem znajdą się na płycie. Tyn razem pogoda była wymarzona, a przy odjeździe słychać było gromkie okrzyki CHCEMY JESZCZE KILKA DNI.

Opiekunowie:  Ewa Sadłoń, o. Artur Niechwiej SJ oraz Bogusław Janisz.

 

Liczba obrazów w kategorii: 23
Kategoria oglądana: 178x
2018: Wakacje ministrantów
W pierwszym tygodniu lipca ministranci ruszyli z ks. Michałem Zalewskim do Ojcowskiego Parku Narodowego i na Wyżynę Częstochowską. Zwiedzali zamki, jaskinie, muzea, podziwiali skałki. Dotarli nawet na Pustynię Błędowską. Był też czas na zajęcia sportowe. Szczęśliwym trafem pogoda sprzyjała :)


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 161x
2018: Koncert na Rynku
22 czerwca na sądeckim Rynku odbył się  V Koncert „Pod Sztandarem Jezusa”. Staraniem Wspólnoty Filadelfia zorganizowały go wspólnie dwie parafie jezuickie z Nowego Sącza. Swego patronatu udzielił biskup ordynariusz Andrzej Jeż. Najpierw wystąpił nasz lokalny zespół Terra, a następnie Dariusz Majelonek z zespołem Maleo Reagge Rockers. W trakcie można było wesprzeć datkami potrzebujących w Syrii.

Zobacz też relację w Niedzieli

 

Liczba obrazów w kategorii: 30
Kategoria oglądana: 142x
2018: Żywy Różaniec na szlaku św. Józefa i św. Stanisława
Żywy Różaniec zorganizował w dniach 20-23 czerwca pielgrzymkę szlakiem św. Józefa i Stanisława Kostki. Trasa wiodła przez Kielce, Nową Słupię, Święty Krzyż, Warszawę, Przasnysz, Rostków, Głogowiec, Włocławek, Toruń, Kalisz, Licheń i Gołuchów. Opiekunem grupy był o. Wojciech Łokieć SJ.

Fot. Małgorzata Skwarło

 

Liczba obrazów w kategorii: 77
Kategoria oglądana: 1100x
2018: Koncert w Wirydarzu
17 czerwca w jezuickim Wirydarzu odbył się 22. Koncert z cyklu „Sądeckie talenty”. Na zaproszenie Fundacji im. Dra Jerzego Masiora swoje umiejętności prezentowali Irena Michalska, Jadwiga Kondracka, Ekstremalna Grupa Teatralna oraz Chór Kameralny KNOSM II stopnia. Ponadto można było obejrzeć i zakupić prace plastyczne Karoliny Hebdy, Magdaleny Horowskiej, Natalii Szmit i Piotra Brdeja. Całość prowadzili Julia Kaczmarczyk i Jakub Bulzak.

Fot.: Robert Bestyński (dzięki uprzejmości Fundacji Dra Jerzego Masiora).

 

Liczba obrazów w kategorii: 55
Kategoria oglądana: 184x
2018: Zakończenie roku UDTW
12 czerwca Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Roku zakończył dziesiąty semestr zajęć. Tym razem ostatnie spotkanie było wyjazdowe. Odwiedziliśmy pasiekę Barć w Kamiannej. Tam, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, ks. Józef Polak SJ odprawił Mszę św. dziękczynną i wręczył dyplom ukończenia UDTW przy Akademii Ignatianum pani Elżbiecie Kuhny, która wcześniej napisała pracę końcową. Następnie był czas na zwiedzanie pasieki i wspólne świętowanie.

Fot.: Marian Kaczor

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 281x
2018: Serce Boże
10 czerwca obchodziliśmy sądeckie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy na placu przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii kolejowej, ks. Bogdan Długosz SJ. Natomiast procesję na Rynek i nabożeństwo przed ratuszem poprowadził ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz.


 

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 156x
2018: Boże Ciało
31 maja uczciliśmy Najświętsze Ciało i Krew Pańską. Centralna Msza sądecka sprawowana była o godz. 9.00 w Bazylice św. Małgorzaty. Po niej wierni z czterech parafii (św. Małgorzaty, św. Kazimierza, św. Jana Pawła II i naszej) przeszli w Procesji Eucharystycznej wokół Rynku. Staraniem naszej parafii przygotowany został pierwszy ołtarz (z hasłem „Duch Święty odsłania nam tajemnicę Eucharystii”). Kazanie przed ratuszem wygłosił ks. Józef Polak SJ.

Fot. Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 49
Kategoria oglądana: 233x
2018: XX Festyn Parafialny
27 maja staraniem Parafialnego Koła Caritas zorganizowany został XX Festyn Rodzinny. Kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy zatroszczyła się o zebranie ponad półtora tysiąca fantów od sponsorów, upieczenie i rozprowadzanie ciast, stronę kulinarną (wspaniałe: pierogi, barszcz, bigos, frytki, grill, a nawet dziczyzna i pasztet z sarny). W ciepłym dniu goście chętnie sięgali po lody, a oko i ucho nacieszyć mogli występami całej gamy zespołów. Kolejno prezentowały się Mała Helenka, Małe Lachy, Iskierki, Jan Stosur z zespołem, Brio Band i Kruca Banda. Organizatorzy zadbali i o ruch. Zawodom biegowym dla dzieci, a nawet seniorów patronował Ryś Berdyś. Na boisku JCE rozegrano mecz piłkarski. Była też strzelnica LOK i prezentacja motocykli grupy motosacz.pl, a dziecięce buzie ochotników wprawne ręce zmieniały w postacie z bajki. Na festynie każdy los wygrywał. Nabywcy ciast mogli się dodatkowo cieszyć z możliwości wylosowania jubilerskich nagród, a kolekcjonerzy z licytacyjnych okazji. Nagrodę główną (rower górski z kaskiem) ufundował Grzegorz Fecko. Całość przygotowań koordynowała Barbara Szewczyk, ofiarnie wspierana przez licznych parafian, którzy nie szczędzili czasu i serca, by XX Festyn był wydarzeniem dobrze przygotowanym i radosnym. Od strony mikrofonu nad przebiegiem imprezy czuwał Jakub Bulzak.

Po odliczeniu niedużych kosztów na wsparcie wakacyjnych wyjazdów dzieci zebranych zostało  14 144 zł. Bóg zapłać wszystkim Sponsorom, Parafianom i Gościom Sanktuarium, którzy tak ofiarnie włączyli się w organizację XX  Festynu Rodzinnego!

Fot. 01-77 – własne. 78-108: Urszula Fecko.

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 107
Kategoria oglądana: 321x
2018: Odpust parafialny
20 maja Sumie odpustowej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. Stanisław Groń SJ z Krakowa, krajowy dyrektor Apostolstwa Modlitwy. Liturgię uświetnił prowadzony przez pana Andrzeja Citaka Chór Scherzo.

 

Liczba obrazów w kategorii: 13
Kategoria oglądana: 241x
2018: Czuwanie Pięćdziesiątnicy
19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, grupa uwielbieniowa zorganizowała modlitewne czuwanie. Rozpoczęło się ono o godz. 19.30. Godzinę później ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ odprawił Mszę św. Była możliwość spowiedzi, a w przerwie także posiłku: bułek wystarczyło dla wszystkich chętnych. Pokrzepieni modlili się jeszcze długo po północy, a solidnym wsparciem muzycznym okazał się Chór Veraicon.

 

Liczba obrazów w kategorii: 31
Kategoria oglądana: 160x
2018: Pierwsza Komunia
20 maja, w dniu parafialnego odpustu, obchodziliśmy uroczystość Pierwszej Komunii. Odpowiedzialnym za przygotowanie trojga dzieci był ks. wikariusz Krzysztof Pietruszkiewicz SJ.

Fot. FotoFabryka

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 199x
2018: Msza polowa na Roszkowicach
6 maja, w ramach Dni Krzyżowych, modliliśmy się o dobre urodzaje. Procesja wyruszyła od drugiego krzyża na Roszkowicach i przeszła ul. Zdrojową  do kapliczki na polach. Tam, pod gołym niebem, sprawowana była Eucharystia. Uroczysty charakter podkreślały m.in. ludowe stroje dzieci z zespołu Mała Helenka. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Józef Polak SJ. Po niej piknik z ogniskiem dla dzieci zorganizował Grzegorz Fecko.

Fot. Urszula Fecko

 

Liczba obrazów w kategorii: 53
Kategoria oglądana: 417x
2018: Patriotyczne śpiewanie
3 maja, po Mszy wieczornej, spotkaliśmy się na placu kościelnym by uczcić narodowe święto i kościelną uroczystość patriotycznym śpiewaniem. Byli z nami aktorzy Teatru Robotniczego oraz wokaliści i recytatorzy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Blisko półtoragodzinne spotkanie prowadził kierownik Działu Artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury, Janusz Michalik. Urząd Miasta wraz z MOK-iem przygotował dla uczestników okolicznościowe śpiewniki.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 233x
2018: Wigilia Paschalna
Celebrację rozpoczęliśmy na placu kościelnym po zapadnięciu zmroku. Tu odbyło się poświęcenie ognia, a po nim uroczyste wniesienie Paschału do kościoła. W blasku świec Orędzie Wielkanocne zaśpiewał, wraz z chórem Veraicon, ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Wsłuchiwaliśmy się następnie w starannie przygotowaną Liturgię Słowa, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, sprawowaliśmy Eucharystię, a po niej wyszliśmy na ulice w Procesji Rezurekcyjnej.

Fot. Adam Śliwa

 

Liczba obrazów w kategorii: 52
Kategoria oglądana: 300x
2018: Święcenie pokarmów
W Wielką Sobotę od 8.30 do 16.00 święciliśmy pokarmy na stół wielkanocny. Pobłogosławione łączą symbolicznie stoły całej parafii, świętującej Zmartwychwstanie Pana. Jest to wydarzenie rodzinne, gdzie najmłodsi z przykładu rodziców i dziadków chłoną tradycję i uczą się zwyczajów. Rodzinnie też odwiedzają kościół, by uczcić Pański Krzyż i pomodlić się przy Grobie w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 18
Kategoria oglądana: 304x
2018: Adoracja przy Grobie Pańskim
Pieczara wykuta w surowej skale. Niedaleko stąd do Jerozolimy. Jesteśmy za miastem, które dobrze widać. Jednak bliżej, na wzgórzu, stoją trzy krzyże: niemi bohaterowie dramatu odkupienia. Ciało Jezusa złożone w pieczarze, na której stoi Monstrancja. PAN jest tu. Przyklękamy w zadumie. Wielość kwiatów bez wymyślnych kompozycji podpowiada, że jesteśmy w ogrodzie. Czuć ich delikatny zapach. Przyjdzie czas, że wydadzą nasiona, czy owoce... Straże uważnie pilnują grobu, ale przecież na cykl przyrody, na ten proces, nie mają wpływu: on i tak się dokona. Będzie zmartwychwstanie.
Fot. Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 17
Kategoria oglądana: 205x
2018: Ołtarz Ciemnicy
Narzędzia oprawców, judaszowe srebrniki, tabliczka z podaniem winy, cierniowa korona, powrozy – to, co było potrzebne do umęczenia i ukrzyżowania Jezusa. W centrum – Tabernakulum. Ołtarz Ciemnicy umieszczony został w wejściu do kościoła: Krzyż jest bramą. Z boku widoczna chusta Weroniki z obliczem Jezusa, nagrodą na współczującego serca, które nie godziło się na takie traktowanie Pana.
Koncepcja: Jakub Bulzak, fot.: Dominik Sroka SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 21
Kategoria oglądana: 210x
2018: Ekstremalna Droga Krzyżowa
Nie przebyte kilometry, ale panujące warunki każą tegoroczną Drogę Krzyżową na Chruślicach zaliczyć do kategorii ekstremalnych. Ponad 30 osób nie przestraszyło się śnieżnej zawieruchy, ani temperatury minus siedmiu stopni C, dość mroźnej przy wietrze. Jak zawsze najpierw odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie po drodze rozważaliśmy kolejne stacje Męki Pańskiej. Pomocą były wybrane przez Apostolstwo Modlitwy medytacje ks. Piotra Pawlukiewicza. Polowe nabożeństwo rozpoczęło się 18 marca o godz. 15.00 i trwało ponad godzinę.

Fot. Anna Gargula

 

Liczba obrazów w kategorii: 37
Kategoria oglądana: 258x
2018: Nowi ministranci
18 marca, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, grono ministrantów powiększyło się o dwóch kandydatów. Po odpowiednim okresie przygotowania pod okiem ks. opiekuna Michała Zalewskiego SJ ministranckie pelerynki otrzymali Paweł Kaczor i Szymon Surma. Publicznie, w obecności ks. Proboszcza, złożyli też swoje ślubowania. N owym ministrantom życzymy gorliwości i zapału do służenia!

Fot. Michał Sypek

 

Liczba obrazów w kategorii: 6
Kategoria oglądana: 227x
2018: Paschaliki, baranki, zające i pisanki
Od drugiej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęliśmy wielkanocną akcję charytatywną. Jak w całej Polsce, tak i u nas, rozprowadzane są wielkanocne baranki i świece-paschaliki ogólnopolskiej Caritas. Ponadto nasz parafialny Zespół Pracy Twórczej przygotował okazałe pisanki na patykach oraz piernikowe stroiki w postaci zajączków. Na Niedzielę Palmową szykowane są także parafialne palmy i babki. Ofiary składane przy tej okazji w całości przeznaczamy dla potrzebujących z naszej parafii. A gdyby się kto pytał co ma wspólnego taki zajączek z Wielkanocą, to tyle co… wielkanocna babka: można schrupać wiedząc, że się komuś pomogło. Bóg zapłać wszystkim, którzy tę akcję wspierają!

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 289x
2018: Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, o godz. 9.00 odprawiona została Msza w ich intencji. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. prał. Stanisław Michalik, proboszcz parafii św. Heleny. Kazanie wygłosił o. Józef Krzemiński SJ. Przybyli przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Wojciechem Piechem oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Mimo mroźnej aury druga część uroczystości odbyła się pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza przed jezuicką Bursą. Odśpiewano tam hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono kwiaty.

 

Liczba obrazów w kategorii: 35
Kategoria oglądana: 220x
2018: Scherzo na Sumie
18 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, gościliśmy na południowej Mszy Chór Scherzo, prowadzony przez Andrzeja Citaka. Ubiegłoroczni zdobywcy dwóch Złotych Harf Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w tym roku byli tam jako laureaci. Część prezentowanego repertuaru mogliśmy wysłuchać w trakcie liturgii oraz po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 158x
2018: Misterium Maryjne

Modlitwa słowem, śpiewem, ciszą – brzmiała w naszym Sanktuarium w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, gdy myśli biegną ku Matce Bożej Gromnicznej. Chór Veraicon, pod dyrekcją Izabeli Biskupskiej, zadbał o muzyczną oprawę Mszy wieczornej, a po niej przedstawił spektakl maryjny. Gustownie dobrane teksty skłaniały serca ku Matce, a ze słów tkały modlitwę.

Fot. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 8
Kategoria oglądana: 198x
2018: Nabożeństwo ekumeniczne
25 stycznia, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym. W tym roku gospodarzem była Parafia Ewangelico-Augsburska. Liturgii przewodniczył pastor Dariusz Chwastek, a homilię wygłosił ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnej agapie.

Fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska.

 

Liczba obrazów w kategorii: 14
Kategoria oglądana: 247x
2018: Kolędy Iskierek i Gospel
21 stycznia na mszach niedzielnych odbyło się podwójne kolędowanie. Najpierw, po Mszy dziecięcej, z dopracowanym repertuarem kolęd wystąpiła Schola Iskierki, dedykując śpiewanie zwłaszcza babciom i dziadkom, z okazji ich święta. Następnie, na Sumie i po niej, gromkim i radosnym kolędowaniem napełnił kościół Sądecki Chór Gospel, prowadzony przez Sylwię Tomaszewską-Siedlarz. Jedni i drudzy nagrodzeni zostali burzą oklasków za śpiewy płanące wprost z serca.

Fot. Michał Zalewski SJ

 

Liczba obrazów w kategorii: 20
Kategoria oglądana: 268x
2018: Kolędy Lachów
14 stycznia na Sumie gościliśmy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy. Kolędowali Małemu Jezusowi tym bardziej radośnie, że w trakcie Mszy ochrzczony został Gabriel, syn pary z Zespołu. By nie było wątpliwości niemowlak też był ubrany po lachowsku smiley

Fot. Grzegorz Nowak

Zobacz i posłuchaj.

 

Liczba obrazów w kategorii: 10
Kategoria oglądana: 163x
2018: Opłatek Żywego Różańca
Modlitwa, opłatek i życzenia, posiłek, kolędy na ponad sto głosów, kukiełkowa szopka i tańce. Wszystko w ramach świątecznego spotkania Żywego Różańca. Rozpoczęliśmy 7 stycznia o 15.00 koronką, którą przy szopce poprowadził o. Wojciech Łokieć SJ. Kontynuowaliśmy w restauracji Platinum, gdzie nie brakło miejsca ani na spokojne złożenie sobie życzeń, ani na gromkie kolędowanie z Zespołem Terra. Kukiełkową szopkę z pasją zaprezentował pan Antoni Poręba. Natomiast szef Żywego Różańca, pan Józef Wiewióra, zadbał nie tylko by głodny nikt nie wyszedł, ale też by nie brakło tanecznych rytmów, z czego wiele osób chętnie skorzystało. Kolejny raz okazało się, że największa grupa w parafii chętna jest do różańca, ale i do tańca.
Fot. 1-33: Janina Polakiewicz

 

Liczba obrazów w kategorii: 36
Kategoria oglądana: 1682x
2018: Chór Veraicon
7 stycznia na sumie gościliśmy Chór Veraicon z Bazyliki św. Małgorzaty. Zespół kierowany przez Izabelę Biskupską pięknie kolędował także po Mszy św.

 

Liczba obrazów w kategorii: 12
Kategoria oglądana: 246x
2018: Jasełka przedszkolaków
Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, Trzej Królowie, a nawet dokazujący diabeł pojawili się w Jasełkach wystawionych 7 stycznia, po Mszy o godz. 10.30. Dzieci z jezuickiego przedszkola Carissimus, wraz z wychowawczyniami, przygotowała siostra katechetka Krystyna Szewczyk. Maluchy z przejęciem odgrywały role, zbierając przy tym zasłużone brawa.

 

Liczba obrazów w kategorii: 28
Kategoria oglądana: 257x
2018: Opłatek wolontariuszy Caritas
Po pracowitym przygotowaniu do Świąt był czas także na życzenia i świętowanie. Wolontariusze Caritas spotkali się 6 stycznia. Był czas na modlitwę, łamanie się opłatkiem, a nawet… pizzą. Wszystko w duchu radości. O. Proboszcz dziękował za ofiarne zebranie 3200 kg żywności, przygotowanie i rozprowadzenie ponad 80 paczek dla potrzebujących rodzin. Także za równoległe wykonanie naszych własnych stroików, aniołów, wieńców i pierników z których wraz ze świecami, pozyskano ł kwotę 12 346 zł 68 groszy (w tym 4 400 zł na Caritas ogólnopolską). Tu można zobaczyć nieco zdjęć z akcji żywnościowej i Opłatka.

 

Liczba obrazów w kategorii: 15
Kategoria oglądana: 284x
2018: Kolędowanie UDTW
Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku pierwsze zajęcia w Nowym Roku rozpoczął 9 stycznia od przyjrzenia się szopce w kościele, z jej ruchomymi elementami. Następnie była modlitwa, a po przejściu do jezuickiej biblioteki, wspólne nakrywanie stołu. Grupa zadbała, by było co na nim położyć: od stroików, po smakowite potrawy. Były życzenia z przełamaniem sią opłatkiem, a po nich posiłek i długie kolędowanie, animowane przez gości wieczoru Annę i Pawła Moszyckich.  Przy okazji wybrzmiało gromkie „Sto lat” dla pana Jerzego Dulaka, który w tym dniu obchodził urodziny.
 

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 477x
2017: Święty Mikołaj
10 grudnia po Mszy dziecięcej najmłodszym wcale się do domu nie spieszyło. Oczekiwanym gościem był św. Mikołaj, który najpierw w rozmowie z dziećmi się przedstawił, a potem rozdawał łakocie. Oddzielnie postanowił spotkać się z Ministrantami i Iskierkami. Okazało się, że dla tych, którzy służą przy ołtarzu i ubogacają liturgie śpiewem miał przygotowane okazalsze prezenty. Miny obdarowanych jednoznacznie potwierdzały, że warto być Ministrantem i Iskierką :)

Fot. Kacper Durlak

 

Liczba obrazów w kategorii: 29
Kategoria oglądana: 530x
2017: Anielskie Święta
Szykuje się nam iście anielskie Boże Narodzenie. Wszystko za sprawą Zespołu Pracy Twórczej, który w listopadowe wieczory sprowadzał na ziemię całe chóry anielskie, by w każdym domu parafii wieńczyły tegoroczne choinki. Uśmiechnięte, zdziwione, zaspane, a nawet zawstydzone – wszystkie jednak gotowe na choinkach przysiąść, bo wiedzą, że w ten sposób wspierają świąteczną akcję pomocy parafialnej Caritas. Kto tylko zechce zaprosić do domu takiego anioła, może to zrobić po niedzielnych Mszach świętych. Anioły zapowiadają, że nie będą grymasić i pójdą do tych, którzy pierwsi zaproszą. Jakby tego było mało, to przygotowane mamy również parafialne zestawy łakoci z piernika, a nawet nieco świątecznych stroików na stoły i drzwi. Oczywiście są również świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Bóg zapłać wszystkim, którzy szykując Święta zechcą pamiętać o potrzebujących!
 
Fot. Ula Fecko (te ładniejsze) + fotograf dyżurny

 

Liczba obrazów w kategorii: 38
Kategoria oglądana: 809x
2017: UDTW na Kazimierzu
20 listopada, mimo chłodnego dnia, Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku wybrał się na krakowski Kazimierz. Po tamtejszych cmentarzach żydowskich i synagogach nadzwyczaj ciekawie oprowadziła nas  s. Halina Mol, służebniczka. Odwiedziliśmy także Centrum Kultury Żydowskiej, którego gościnne podwoje zaprezentował nam dyrektor Joachim Russek. Mogliśmy tam m.in. obejrzeć filmową etiudę Janusza Morgensterna „Ambulans”. Nie brakło czasu na chwilę oddechu, a nawet spacer na Rynek.

 

Liczba obrazów w kategorii: 42
Kategoria oglądana: 538x
2017: Kantaty Jana Sebastiana Bacha
16 listopada w Sanktuarium zabrzmiały kantaty Jana Sebastiana Bacha. Był to koncert wieńczący XXIII Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz Samorząd Województwa Małopolskiego. Staranne wykonanie trzech utworów, oznaczonych numerami BWV 133, BWV 123 oraz BWV 65 zaprezentował międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685: Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha & Szczawnicki Chór Kameralny. Gościnnie wystąpili soliści: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska – alt, Davide Fior – tenor, Jiri Miroslav Prochazka – bas. Całość poprowadziła dyrygent Agnieszka Żarska.

Bonusem wieczoru, dodanym do programu, było wprowadzenie oraz komentarz przed każdą z kantat. Przedstawił go ks. dr Krzysztof Wałczyk SJ z Instytutu Kulturoznawstwa  Akademii Ignatianum, duszpasterz Wspólnoty Niemieckojęzycznej przy kościele św. Barbary w Krakowie. Słuchacze otrzymali libretta z niemieckim i polskim tekstem wykonywanych utworów.

Foto: Michał Zalewski SJ

 

 

Liczba obrazów w kategorii: 26
Kategoria oglądana: 634x
 
Powered by Phoca Gallery